Nakit od polimerske gline: za prave poznavatelje ljepote

Nakit od nakita napravljen u jednom primjerku je izvrstan izbor. Ali ne može svaka djevojka priuštiti da kupi takav ekskluzivni proizvod zbog visoke cijene. Zlatni proizvodi iz serija masovnog tržišta imaju pristupačniju cijenu, ali im je uskraćen glavni naglasak - jedinstvenost.

Stoga, mnogi naši suvremenici radije nose nakit od jednostavnih i jeftinih materijala, ali bez analogija. Primjer bi bio nakit od polimerske gline. Takav nakit može se izraditi po narudžbi prema nacrtima kupaca. Možete i sami savladati rad s ovim materijalom i izraditi jedinstveni nakit za sebe i kao dar prijateljima i rodbini.

Fotografije nakita koje su izradile majstorice ne mogu nikoga ostaviti ravnodušnim. To mogu biti jednostavne, ali zanimljive perle, idealne za ležeran izgled i šarmantne slušalice koje se mogu staviti na posebnu prigodu, uključujući i vjenčanje.

Neke majstorice koriste kombinaciju različitih materijala. Popularni su ukrasi od polimerske gline i kuglice, a za ukrašavanje ponekad se koriste perlice, umjetni biseri ili kristali.

Kakav materijal?

Osnova materijala je polivinil klorid, to je polimerni materijal koji se široko koristi u svakodnevnom životu. Od njega su izrađeni namještaj, posuđe, igračke i druge stvari. Izvana, polimer gline je malo drugačiji od uobičajenog iz djetinjstva djetinjstva gline. Tehnika rada s materijalom na mnogo načina podsjeća na modeliranje iz plastelina.

Polimerna glina lansirana je za opću prodaju prije više od pedeset godina. U početku, materijal je bio namijenjen proizvodnji lutaka, ali su tada izumljeni drugi načini korištenja.

Glavna razlika između polimerne gline i gline je u tome što se pri izloženosti visokim temperaturama (100-130 stupnjeva) materijal stvrdnjava i zauvijek zadržava svoj oblik.

Po toj kvaliteti materijal podsjeća na prirodnu glinu. Ali polimerni analog se stvrdnjava na mnogo nižim temperaturama od obične gline. Stoga nije potrebna upotreba posebnih peći, moguće je "spaliti" u običnoj kućanskoj pećnici.

Postoji li opasnost za zdravlje?

Polimerna glina sadrži sljedeće tvari:

  • Polivinil klorid - tvar tvori osnovu materijala.
  • Plastifikatori su posebni aditivi zbog kojih se materijal lako gnječi u rukama i daje mu željeni oblik;
  • Kaolin - praškasta tvar daje kvalitetu materijala,da izgleda kao obična glina.
  • Boja - polimerska glina dostupna je u raznim bojama.
  • Mica - aditiv je prisutan u sortama materijala koje imaju biserne nijanse.

Kao što se može vidjeti iz opisa sastava materijala , u sastav polimerske gline nisu uključene nikakve opasne tvari za zdravlje.Međutim, ipak treba provesti određeni oprez. Prilikom zagrijavanja oblikovanih dijelova u maloj količini vinil klorida ističe se. Udisanje te pare može uzrokovati trovanje. Stoga se preporuča pečenje samo s uključenim haubom ili otvorenim otvorom. Nakon završetka pečenja, dodavanje vinil klorida bit će nemoguće, tako da gotovi proizvodi ne predstavljaju nikakvu opasnost, čak i djeca mogu nositi nakit od ovog materijala.

Postoje sorte polimerske gline koje ne zahtijevaju prženje. Plastičnost ovog materijala osigurava se dodavanjem dodatnih aditiva u sastav, koji se isparavaju tijekom sušenja na sobnoj temperaturi. Ovi aditivi nisu otrovni, međutim, ne biste trebali riskirati i udisati njihove pare. Gotove proizvode treba sušiti u dobro prozračenom prostoru.

Materijalne mogućnosti

Mogućnosti polimerne gline vrlo su raznolike. Bilo koji nakit je izrađen od ovog materijala -prstenovi, ukosnice, naušnice, narukvice, medaljoni itd. Osim toga, materijal je prikladan za izradu božićnih ukrasa, elemenata za dekor, lutaka.

Po želji, proizvodi od polimerske gline mogu izgledati poput mramora, drva ili porculana. Da biste to učinili, koristite posebne tehnike za rad s materijalom.

Vodene boje

Koristeći ovu tehniku ​​moguće je proizvode s "mramornim" uzorkom. Da biste to učinili, uzmite najmanje dvije nijanse gline i počnite je mijesiti prstima, pazeći da se boje miješaju, ali ne u potpunosti. Ako pretjerate, onda će mramorna nijansa nestati i dobit ćete komadić gline ujednačene boje.

Praznina se izvaljala na bazi stakla ili keramike i izrezala na potrebne dijelove.

Millifiori

Ovo jesloženija tehnika, koja se također naziva "kobasica".Da bi se dobio prazan uzorak, gline željenih nijansi se uvaljuju u kamenčiće različitih veličina (u skladu s idejom) i stavljaju u traženi red. Zatim se obradak komprimira i presiječe. Na rezu ispada određeni uzorak.

Mokumeh Gana

Tehnika se razlikuje ne samo po složenom nazivu, već njezino izvođenje zahtijeva određenu vještinu.Glina različitih boja uvalja se u ploče i prekriva jedna s drugom. Zatim se u pripremljenu prazninu izrežu rupe željenog oblika, iz kojih se umetnu prazninekontrastna nijansa gline. Nakon komprimiranja izratka, reže se u poprečne slojeve, što omogućuje dobivanje vrlo neobičnog uzorka.

Filigran

Proizvodi proizvedeni u tehnici filigrana odlikuju se svojom posebnom finošću.Razlika u tehnici je upotreba tankih flagelica i traka , koje ukrašavaju površinu proizvoda, postavljajući ih u zamršene uzorke.

Slani (šećer)

Ova tehnika omogućuje dobivanje proizvoda s reljefom . Izrađene kuglice (ili druge praznine) se valjane u grubu sol ili šećer. Nakon pečenja, smjesa se stavlja u vodu kako bi se otopila sol (šećer).

Kako početi?

Odlučivši se napraviti nakit od polimerske gline, vrijedi početi s najjednostavnijom opcijom - izradom zrna ili narukvice od kuglica. Iste kuglice željenog oblika valja izvući iz gline i napraviti rupe u njima tako da se kasnije mogu nanizati na konac.

Spalite gotove kuglice, stavite ih na žicu i stavite na težinu obrasca. Ako kuglice stavite na ravnu površinu, deformira se jedna strana proizvoda. Gotove kuglice se premazuju lakom na vodenoj bazi, a zatim skupljaju na jakoj niti ili liniji.

Nakon što ste savladali jednostavnu tehniku ​​rada s materijalom, možete početi proizvoditi složeniji nakit. Dakle, ako je nakitza djecu elementi dekoracije mogu nalikovati bobicama ili voću. Ukrasi u obliku životinjskih figura izgledaju zanimljivo. Takav nakit mogu nositi odrasle djevojke, mogu poslužiti kao dodatak svakodnevnom, a pogotovo ljetnom izgledu.

Cvijeće od polimerske gline vrlo je lijepo. Cvijeće koje su napravili talentirani obrtnici na prvi pogled teško je razlikovati od života. Airy ogrlice od cvijeća i perli mogu biti odličan ukras za svečani događaj. Komplet ogrlice može se napraviti narukvica ili naušnice. Ove slušalice će izvrsno izgledati uz večernju haljinu.