Klasični muški oklopi: sve finoće izbora

Classic je stil koji uvijek ostaje u modi.Stoga, svaki čovjek koji gleda svoj ormar mora imati barem jedan par klasičnih muških cipela.Jedna od mogućnosti je klasična oksfordica.

Razlika ovog modela je zatvorena vezica , tj. Oba dijela bočnih zidova (beretke - detalji s rupama za vezice) ušivena su ispod prednje cipele (vamp).Ovaj model je najtradicionalniji, naime oksfordke stavljene na svjetovne prijeme i svečane prijeme.

Zanimljivo jeda je naziv "oxfords" prihvaćen samo u Europi, u SAD-u se taj model naziva balmoralnim, iako zapravo, balmorals - ovo je samo jedna vrsta oxforda.

Povijesne reference

Smatra se da su se prvi modeli prethodnika modernog Oxforda pojavili četrdesetih godina 17. stoljeća.Međutim, točne informacije o podrijetlu moderne cipele nisu dostupne.Prema jednoj verziji, ove su cipele izumili Škoti, prema drugoj, "autorstvo" se pripisuje studentima u gradu Oxfordu.

U početku su cipele više nalikovale čizmama i imale su utore na bočnim dijelovima koji olakšavaju oblačenje.Zatim su vezice umetnute na mjesta proreza.I takođerkasnije, umjesto dvije čipke, počeli su napraviti jednu, pomičući je prema sredini prednje cipele.

U literaturi se spomenuti model obuće s poznatim nazivom "Oxfords" pojavio sredinom XIX. Stoljeća. Od tog razdoblja do danas, stil klasične raznolikosti cipela doživio je samo manje promjene. Konkretno, Oxford peta, iako je zadržao svoj izvorni oblik, ali je postao malo niži, ovih dana visina pete cipela klasične izvedbe ne prelazi dva centimetra.

U dvadesetom stoljeću dogodila se još jedna “revolucionarna” promjena. Ako je ranije ova cipela bila isključivo muška, tada su dame dvadesetih godina na valovima emancipacije pokušavale na volovima. I udobne cipele došle su ženama po okusu, oksfordice su također sretne što ih mogu nositi naši suvremenici. Ali moramo priznati da su modeli za žene raznovrsniji, a muška moda više klasika.

Zašto vrijedi kupiti?​​

Da bi kupili klasične muške cipele, oksfordice vrijedi svakog čovjeka, u ormaru u kojem postoje klasična poslovna odijela. Prednost modela je u tome što su vrlo „kompaktni“, odnosno vizualno smanjuju veličinu stopala. Ova kvaliteta posebno će se svidjeti muškarcima koji nose cipele velike veličine.

Međutim, pri odabiru modela vrijedi uzeti u obzir da su klasične cipele relativno niske. Stoga su prikladnine svi ljudi. Da bi se riješio ovaj problem, često je potrebno odabrati drugu varijantu klasičnih muških cipela - derbi, koja se razlikuje od oksfordova prisutnošću otvorenog tipa vezanja.

Tradicionalno je uobičajeno nositi okvire s klasičnom odjećom , međutim, sada, uz klasike, postoje i neformalni modeli tih cipela koje se savršeno prodaju u urbanom stilu ulice.

Ako govorimo o trošku, ondaoksfordice su prilično skupe cipele.Prvo, tehnologija proizvodnje ovog modela nije jednostavna. Drugo, većina demokratskih marki jednostavno nemaju okvire u svom rasponu. Stoga, prisutnost ovog modela cipela u ormaru već govori, ako ne i određeni status vlasnika, onda barem njegov izvrstan okus.

Materijali

Klasične okršaje izrađuju se isključivo od visokokvalitetne obrađene teleće kože. Također postoje modeli lakirane kože, takve se cipele u pravilu nose u najsvečanijim prigodama.

Ali neformalni stilski modeli mogu biti izrađeni od drugih materijala, na primjer, od kože reptila ili antilopa. Unatoč činjenici da su modeli od antilop kože ili krokodilske kože iznimno impresivni, oni ne pripadaju klasici, pa se na događajima ne nose sa strogim propisima. U takvim slučajevima relevantne su samo klasične crne okršice. Smeđi modeli prikladni su samo za nošenje tijekom danaaktivnosti koje počinju nakon šest u večernjim satima, smeđe cipele se smatraju potezom.

Sole

Kod klasičnih modela ugrađen je vrlo pouzdan i izdržljiv kožni potplat. Koriste se sljedeći nacrti:

  • Goodyear Welted- kožni đon ušiven na prugu, koji je ušiven na donji rub cipele. Za izradu pruge koristi se traka od kože, iz koje se ušiva cipela. U tom slučaju, spoj gornjeg dijela cipele s potplatom se dodatno lijepi. Ovaj dizajn se smatra najpouzdanijem, štiti i od prodiranja vode u cipelu.

  • Ručno prianjanjeje dizajn cipela koji se može izraditi samo ručno. Zanos, na koji je ušiven potplat, pričvršćen je ne samo na vrh cipele, već i na vrh (u jednom komadu) tabanice. Na završenim cipelama šav neprimjetan. Takve cipele dugo služe i odlikuju se udobnošću, ali zbog napornog izvođenja vrlo je skupo.

  • Blakeje najjednostavniji dizajn u kojem su detalji (potplat, uložak i vrh cipele) povezani jednim ubodom. Šav u ovom slučaju može se vidjeti iz unutrašnjosti cipele i izvana. Prednost ove opcije je jednostavnost izvršenja koja vam omogućuje da prodajete cipele po relativno niskim cijenama. Međutim, trajnost takve konstrukcije cipela nešto je niža.

Ulošci

Klasični Oxfords su u cijelosti izrađeni od kože. To jest, u takvim modelima uložak i unutarnja obloga trebaju biti od kože. U jeftinijim modelima, koža na unutarnjim dijelovima može se djelomično zamijeniti tekstilom.

boja

Najformalnija i rigoroznija verzija su klasične crne okršice. Ovaj model dobro se slaže s crnim, tamnosivim i tamno plavim poslovnim odijelima. Osim toga, ovaj model treba nositi s smokingom ili repom.

Nošenje crnih oklopa trapericama i svijetlim hlačama nije preporučljivo. Druga varijacija klasične boje je smeđe cipele. Cipele tamne nijanse smeđe boje također su vrlo stroge, nose se s smeđim, sivim i tamnoplavim odijelima. Uz crno odijelo i, osobito, s frakom ili smokingom, ove cipele se ne nose.

Oksfordice svjetlo smeđe boje dobro se slažu s hlačama i odijelima svijetle boje, kao i trapericama.

Sorte

Ne samo standardne oksfordke, nego i nekoliko drugih varijanti ovih cipela smatraju se klasičnim načinom:

  • Adelaides- modeli u kojima nema bočnih šavova.

  • Wholecutsje jednostruka izvedba s jednim šavom na petu, najsloženiji u izvedbi i najskuplji.

  • Balmorali- cipele s dugim bočnim šavovima, postavljene u ravnoj liniji.

  • Brouesje varijanta cipela koja je ukrašena perforacijama. Perforacija se može nalaziti duž šavova ili preko cijele površine cipela.

Brandovi

Klasični oksidi proizvode mnoge poznate robne marke, međutim, ne mogu svi kupiti vrlo skupe cipele. Modeli prosječne cjenovne kategorije (170-300 dolara) uključuju klasične Oxfords marke Paco Milan, Bexley, Meermin. Skuplji segment ($ 300-600) predstavljaju marke Carmina Enzo, Bonafe, Crockett & amp; Jones et al.